Przygotowanie gruntu pod inwestycję to szereg czynności dotyczących nieruchomości gruntowych, które należy wykonać przed formalnym rozpoczęciem inwestycji. Realizacja tych czynności w odpowiednim trybie i czasie pozwoli nam bezproblemowo poprowadzić proces inwestycyjny zgodnie z harmonogramem inwestycji. Do tych czynności należą miedzy innymi:
Są to czynności graniczne, które powinny mieć miejsce na samym początku realizacji inwestycji. Większość inwestorów, z którymi współpracuję realizuje ten punkt przed podpisaniem ostatecznej umowy przyrzeczonej zakupu nieruchomości. Takie działanie sprawia, że inwestor jest świadomy odnośnie dokładnej lokalizacji gruntu (wyznaczone punkty graniczne) oraz powierzchni gruntu. W ramach czynności wykonywane są sprawdzenia dokumentów zdeponowanych w archiwum geodezji oraz w księgach wieczystych i na podstawie tych dokumentów oraz pomiarów w terenie sporządzany jest protokół graniczny na gruncie. Z czynności sporządzany jest operat, który trafia do archiwum geodezji. Na skutek tych czynności może ulec zmianie przebieg granic badanej nieruchomości oraz powierzchnia danej nieruchomości. W związku z tym czynności te należy wykonać na początkowym etapie inwestycji.
Poprawne wykonywanie podziałów nieruchomości wymaga doskonałej znajomości prawa i procedur administracyjnych. Wielokrotnie spotykałem się z zagadnieniem gdzie podział nieruchomości blokował finalną komercjalizację całej inwestycji. Dlatego tak ważne jest, żeby podział nieruchomości był ściśle związany z harmonogramem inwestycji, był wykonany w odpowiednim trybie oraz odpowiednim czasie.
Stan prawny nieruchomości to ogół praw przysługujących konkretnej nieruchomości. Regulacja stanu prawnego nieruchomości to nic innego jak ujawnienie aktualnego stanu prawnego nieruchomości.
Mapa do celów projektowych to aktualna na dany dzień mapa konkretnego obszaru, na którym realizowane będzie zamierzenie inwestycyjne. W ramach mapy do projektu mogą być wykonywane dodatkowe czynności tj. szczegółowe pomiary wysokościowe, analiza i naniesieniu kluczowych linii z MPZP, wywiady branżowe, sprawdzenia i regulacje granic nieruchomości, inwentaryzacje zieleni, odkrywki i pomiary urządzeń infrastruktury technicznej, odkrywki i pomiary drenów.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa szereg linii, które mają kolosalny wpływ na naszą inwestycję. Jedynymi z ważniejszych określających zasięg naszej inwestycji są linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu. Określają one funkcjonalny podział danego terenu na drogi, tereny przeznaczone pod różnego rodzaju zabudowę oraz tereny niezabudowane. Analiza tych linii wymaga ich uszczegółowienia i geodezyjnego opracowania. Nierzadko do tego celu niezbędne są pomiary geodezyjne motywów w terenie. Warto w tym przypadku pracować na aktualnych i wiarygodnych danych. Realizacja projektu w oparciu o niewłaściwe linie rozgraniczające jest bardzo ryzykowna i może doprowadzić do wydania odmownej decyzji o pozwoleniu na budowę.
Mapy z przebiegiem służebności to opracowania geodezyjno-prawne niezbędne do ustanowienia służebności przejścia i przejazdu oraz służebności przesyłu. Mapy powinny być wykonane w odpowiedniej formie, posiadać oliterowanie i powierzchnie służebności.